Summary of Green Candidates

This is a data base of all Green Party members who have run for public office in the United States since 1985, according to this definition of a Green Party candidate.

Candidates are entered into the data base once they have qualified for the ballot. Click each candidate’s name below for more information about them and their race. Use the search functions to the right to search by year, type of office or any candidate or race.

2010 Stats

360 Races in 2010

Election DateStateCandidateOffice
11/23/2010AR Bobby TullisMayor
11/08/2010ORElected Michael WeinbergConservation District
11/02/2010AR Ken AdlerU.S. House of Representatives
11/02/2010ARElected Joy BallardCounty Collector
11/02/2010AR Joshua DrakeU.S. House of Representatives
11/02/2010AR John GrayU.S. Senate
11/02/2010AR Conrad HarvinState House of Representatives
11/02/2010AR Jacob HollowayCity Council
11/02/2010AR Lewis KennedyU.S. House of Representatives
11/02/2010AR Rebekah KennedyAttorney General
11/02/2010AR Jim LendallGovernor
11/02/2010AR Greg SlocumState Senate
11/02/2010AR Howard SmithCity Council
11/02/2010AR Mark SwaneyState House of Representatives
11/02/2010AR Bobby TullisState Treasurer
11/02/2010AR Mary WillisState Auditor
11/02/2010AR Ray WoodCoroner
11/02/2010AZ Leonard ClarkU.S. House of Representatives
11/02/2010AZ William CrumU.S. House of Representatives
11/02/2010AZ Justin DahlState House of Representatives
11/02/2010AZ Rebecca DewittU.S. House of Representatives
11/02/2010AZ Jerry JoslynU.S. Senate
11/02/2010AZ Gregor KnauerState House of Representatives
11/02/2010AZ Linda MaciasState House of Representatives
11/02/2010AZ Deborah OdowdState House of Representatives
11/02/2010AZ Kent SolbergState House of Representatives
11/02/2010AZ Angel TorresState House of Representatives
11/02/2010AZ Luisa Evonne ValdezState House of Representatives
11/02/2010CA Jon (Stevens) MannCity Council
11/02/2010CA Peter AllenAttorney General
11/02/2010CA Bill BalderstonInsurance Commissioner
11/02/2010CA Gary BlennerBoard of Trustees
11/02/2010CA Richard BoyleCommunity College District
11/02/2010CAElected William BretzPlanning Group
11/02/2010CAElected Roo CantadaPark and Recreation District
11/02/2010CA Jim CastilloLieutenant Governor
11/02/2010CAElected David ClarkSchool Board of Directors
11/02/2010CA Jeremy ClowardU.S. House of Representatives
11/02/2010CA Charles (Kit) CrittendenStatewide Treasurer
11/02/2010CAElected Bruce DelgadoMayor
11/02/2010CAElected Robert DeutschHealthcare District
11/02/2010CA Richard DoyleBoard of Governors
11/02/2010CA Alan DrusysCity Council
11/02/2010CA Ben EmeryU.S. House of Representatives
11/02/2010CA Ross FrankelState Controller
11/02/2010CA Paul FranklinSchool Board
11/02/2010CA Lisa GreenState Assembly
11/02/2010CAElected Herb GuraSchool Board
11/02/2010CAElected Dan HamburgBoard of Supervisors
11/02/2010CA Dave HellerU.S. House of Representatives
11/02/2010CAElected Patricia HilesSchool Board
11/02/2010CA Stewart JonesCity Council
11/02/2010CA Jasper KingeterCity Council
11/02/2010CA Jack LindbladState Assembly
11/02/2010CA Don MacleayMayor
11/02/2010CAElected Gayle McLaughlinMayor
11/02/2010CA Ann MenascheSecretary of State
11/02/2010CA Dave MeserveCity Council
11/02/2010CAElected Joe NavarroSchool Board
11/02/2010CA Eric PetersenU.S. House of Representatives
11/02/2010CA Linda Piera-AvilaState Assembly
11/02/2010CA Jane RandsState Assembly
11/02/2010CA Duane RobertsU.S. Senate
11/02/2010CA Cynthia SantiagoState Assembly
11/02/2010CAElected Jan ShrinerWater District
11/02/2010CAElected Lauren SinnottCity Council
11/02/2010CAElected Jim SmithSchool Board of Trustees
11/02/2010CAElected Lisa StephensRent Stabilization Board
11/02/2010CAElected Jesse TownleyRent Stabilization Board
11/02/2010CAElected Pam WebsterRent Stabilization Board
11/02/2010CA Laura WellsGovernor
11/02/2010CA Carol WolmanU.S. House of Representatives
11/02/2010CAElected Carolyn DixonGoverning Board Member
11/02/2010CO Bob KinseyU.S. Senate
11/02/2010CO Gary SwingU.S. House of Representatives
11/02/2010CT Don AlexanderState Senate
11/02/2010CT David BedellState Senate
11/02/2010CT Colin BennettState Senate
11/02/2010CT Colin BennettState Comptroller
11/02/2010CT David BueState Treasurer
11/02/2010CT Megan CassanoBoard of Education
11/02/2010CT Mike DeRosaSecretary of State
11/02/2010CT G. Scott DeshefyU.S. House of Representatives
11/02/2010CT Stephen FournierAttorney General
11/02/2010CT Martha KellyState Senate
11/02/2010CT Ken KrayeskeU.S. House of Representatives
11/02/2010CT Rolf MaurerState House of Representatives
11/02/2010CT David OlsztaU.S. Senate
11/02/2010CT Nicholas PayneState House of Representatives
11/02/2010CT Charlie PillsburyU.S. House of Representatives
11/02/2010CT Gabriel RossiState House of Representatives
11/02/2010CT Jeff RussellU.S. Senate
11/02/2010CT Jane WestonRegistrar of Voters
11/02/2010CT Jane WestonJudge of Probate
11/02/2010CT Ben WojanState House of Representatives
11/02/2010DC Adam EidingerAdvisory Neighborhood Commission
11/02/2010DC Joyce Robinson-PaulAdvisory Neighborhood Commission
11/02/2010DC Joyce Robinson-PaulUnited States Representative
11/02/2010DC David SchwartzmanCity Council
11/02/2010DC Nancy ShiaCity Council
11/02/2010DCElected JB ShoatzAdvisory Neighborhood Commission
11/02/2010DC Lashaun N. SmithAdvisory Neighborhood Commission
11/02/2010DC Rick Tingling-ClemmonsAdvisory Neighborhood Commission
11/02/2010DC Rick Tingling-ClemmonsDelegate to U.S. House of Representatives
11/02/2010DC Charles Rick TurnerAdvisory Neighborhood Commission
11/02/2010DC Ann WilcoxChairman of the Council
11/02/2010DC Faith Mayor
11/02/2010FL Nicholas Ruiz IIIU.S. House of Representatives
11/02/2010FLElected Anita StewartSoil and Water Conservation District
11/02/2010HI Jim BrewerU.S. Senate
11/02/2010IAElected Raymond MeyerHospital Board of Trustees
11/02/2010IA David SmithersState House of Representatives
11/02/2010IL Jeff AdamsU.S. House of Representatives
11/02/2010IL Jack AileyWater Reclamation District
11/02/2010IL Paloma AndradeCounty Commissioner
11/02/2010IL Joseph BartonCounty Commissioner
11/02/2010IL David BlackAttorney General
11/02/2010IL Nadine BoppWater Reclamation District
11/02/2010IL Robert BurnsU.S. House of Representatives
11/02/2010IL Terry CampbellU.S. House of Representatives
11/02/2010IL Don CrawfordLieutenant Governor
11/02/2010IL Roger DavisU.S. House of Representatives
11/02/2010IL Laura EhornCounty Commissioner
11/02/2010IL Kevin GartleyCounty Board
11/02/2010IL Robert GrotaCounty Assessor
11/02/2010IL Diana HortonWater Reclamation District
11/02/2010IL Charles HoweGeneral Assembly
11/02/2010IL Rodger JenningsU.S. House of Representatives
11/02/2010IL LeAlan JonesU.S. Senate
11/02/2010IL Dan KairisU.S. House of Representatives
11/02/2010IL Jeremy KarpenState House of Representatives
11/02/2010IL Vince LaMieState House of Representatives
11/02/2010IL Ronald LawlessCounty Commissioner
11/02/2010IL Marshall LewisSheriff
11/02/2010IL Dan LindseyState House of Representatives
11/02/2010IL Brock MerckCounty Commissioner
11/02/2010IL George MilkowskiCounty Commissioner
11/02/2010IL Todd MillironCounty Board
11/02/2010IL Bob MuellerState House of Representatives
11/02/2010IL George OchsenfeldState House of Representatives
11/02/2010IL Matthew OgeanCounty Commissioner
11/02/2010IL Gus PhilpottSheriff
11/02/2010IL Matt ReichelU.S. House of Representatives
11/02/2010IL Alejandro ReyesCounty Commissioner
11/02/2010IL Simon RibeiroU.S. House of Representatives
11/02/2010IL Brett RitzelCounty Board
11/02/2010IL Terry SampsonCounty Board
11/02/2010IL R. Erika SchaeferState Comptroller
11/02/2010IL Sheldon SchaferU.S. House of Representatives
11/02/2010IL Bill ScheurerU.S. House of Representatives
11/02/2010IL Laurel Lambert SchlidtU.S. House of Representatives
11/02/2010IL David SerdarCounty Board
11/02/2010IL Michael SmithCounty Commissioner
11/02/2010IL Scott SummersStatewide Treasurer
11/02/2010IL Frank WedigCounty Board
11/02/2010IL Rich WhitneyGovernor
11/02/2010IL Kenneth WilliamsState House of Representatives
11/02/2010IL Jenny WohadloCounty Commissioner
11/02/2010IL Gerry WoodsState House of Representatives
11/02/2010IN Beth HayesState House of Representatives
11/02/2010MA Nat FortuneState Auditor
11/02/2010MA Lee Scott LaugenourState House of Representatives
11/02/2010MA Mark MillerState House of Representatives
11/02/2010MA Rick PurcellLieutenant Governor
11/02/2010MA Jill SteinGovernor
11/02/2010MD Maria AllwineGovernor
11/02/2010MD Ken EidelLieutenant Governor
11/02/2010MD George GluckCounty Council
11/02/2010MD Kenniss HenryU.S. Senate
11/02/2010MD Joe LaneCounty Commissioner
11/02/2010MD Mike ShayCounty Executive
11/02/2010MEElected John AntonCity Council
11/02/2010ME Seth BernerState House of Representatives
11/02/2010ME Carney BrewerState House of Representatives
11/02/2010ME Erin CianchetteState House of Representatives
11/02/2010ME Kenneth ColeState House of Representatives
11/02/2010ME Carolyn DodgeState House of Representatives
11/02/2010ME Roger GayState House of Representatives
11/02/2010ME Frederick HorchState House of Representatives
11/02/2010ME Christopher MillerState Senate
11/02/2010ME Anna TrevorrowState House of Representatives
11/02/2010ME Michael WakefieldState House of Representatives
11/02/2010ME Angela WebberState House of Representatives
11/02/2010ME Lynne WilliamsState Senate
11/02/2010MI James ArnoldiUniversity Board of Governors
11/02/2010MI Ellis BoalU.S. House of Representatives
11/02/2010MI Douglas CampbellU.S. House of Representatives
11/02/2010MI Candace CavenyU.S. House of Representatives
11/02/2010MI Lloyd ClarkeU.S. House of Representatives
11/02/2010MI George CorsettiU.S. House of Representatives
11/02/2010MI J. Matthew de HeusU.S. House of Representatives
11/02/2010MI Diana DemersUniversity Board of Regents
11/02/2010MI Surjit Singh DulaiUniversity Board of Trustees
11/02/2010MI Dianne FeeleyCounty Commissioner
11/02/2010MI Pat FosterU.S. House of Representatives
11/02/2010MI Derek GrigsbyState House of Representatives
11/02/2010MI Margaret GuttshallUniversity Board of Governors
11/02/2010MI Franklin HardenState House of Representatives
11/02/2010MI Libby HunterUniversity Board of Regents
11/02/2010MI Richard KuszmarState Senate
11/02/2010MI John Anthony La PietraSecretary of State
11/02/2010MI Tom MairCounty Commissioner
11/02/2010MI David McMahonTownship Trustee
11/02/2010MI Lynn MeadowsLieutenant Governor
11/02/2010MI Harley MikkelsonGovernor
11/02/2010MI Louis NovakCounty Commissioner
11/02/2010MI Latham ReddingState Board of Education
11/02/2010MI Karen ShelleyState Senate
11/02/2010MI Charlie ShickU.S. House of Representatives
11/02/2010MI Aimee SmithU.S. House of Representatives
11/02/2010MI Neva TiceCounty Commissioner
11/02/2010MI Jason TyrellCounty Commissioner
11/02/2010MI Fred VitaleState House of Representatives
11/02/2010MI Stephen WestinCounty Commissioner
11/02/2010MI Julia WilliamsU.S. House of Representatives
11/02/2010MI Mary WoodState Board of Education
11/02/2010MI Richard WunschU.S. House of Representatives
11/02/2010MN Gary CarlsonSoil and Water Conservation District
11/02/2010MN Dan CraigieState House of Representatives
11/02/2010MN Dan DittmanLieutenant Governor
11/02/2010MN Vaios EleftheriouSoil and Water Conservation District
11/02/2010MN Farheen HakeemGovernor
11/02/2010MNElected Leroy SchafferCity Council
11/02/2010MN Annie YoungState Auditor
11/02/2010MO Nicholas LadendorfU.S. House of Representatives
11/02/2010MT Cheryl WolfeState House of Representatives
11/02/2010NEElected Steve LarrickNatural Resources District
11/02/2010NJ Patricia AlessandriniU.S. House of Representatives
11/02/2010NJ Ed FanningU.S. House of Representatives
11/02/2010NJ Mark HeacockU.S. House of Representatives
11/02/2010NJ Margie MacWilliamsFreeholder
11/02/2010NJ Irwin NackFreeholder
11/02/2010NJ Steven WelzerU.S. House of Representatives
11/02/2010NV David CurtisGovernor
11/02/2010NY Trevor ArcherState Assembly
11/02/2010NY Colia ClarkU.S. Senate
11/02/2010NY Michael DonnellyState Assembly
11/02/2010NY Anthony GronowiczU.S. House of Representatives
11/02/2010NY Howie HawkinsGovernor
11/02/2010NY Cecile LawrenceU.S. Senate
11/02/2010NY Carl LundgrenState Assembly
11/02/2010NY Gloria MatteraLieutenant Governor
11/02/2010NY Walter NestlerState Assembly
11/02/2010NY John ReynoldsState Senate
11/02/2010NY Ann RoosState Senate
11/02/2010NY Julia WillebrandState Comptroller
11/02/2010NY Daniel ZugerState Assembly
11/02/2010OH Corey AnselState House of Representatives
11/02/2010OH Ty CollinsworthState House of Representatives
11/02/2010OH Alan CrossmanCounty Council
11/02/2010OH David EllisonCounty Executive
11/02/2010OH Dennis LambertState House of Representatives
11/02/2010OH Anita RiosLieutenant Governor
11/02/2010OH Dennis SpisakGovernor
11/02/2010OH Rich StevensonU.S. House of Representatives
11/02/2010OK Edward ShadidState House of Representatives
11/02/2010OR Michael BeilsteinU.S. House of Representatives
11/02/2010ORElected Michael BeilsteinCity Council
11/02/2010OR Mark CallahanState House of Representatives
11/02/2010ORElected Mark CamaraCity Council
11/02/2010OR Tim DehneCounty Commissioner
11/02/2010OR Chris ExtineState House of Representatives
11/02/2010OR Chris HenryU.S. House of Representatives
11/02/2010ORElected Richard HerveyCity Council
11/02/2010OR Christina (Chris) LugoU.S. House of Representatives
11/02/2010OR Michael MeoU.S. House of Representatives
11/02/2010OR Eric NavickasCity Council
11/02/2010PA Edward BonsellState House of Representatives
11/02/2010PA Ed BortzU.S. House of Representatives
11/02/2010PA Rex D’AgostinoState House of Representatives
11/02/2010PA Hugh GiordanoState House of Representatives
11/02/2010PA Charles MoyerState House of Representatives
11/02/2010PA Jay SweeneyState House of Representatives
11/02/2010SC Doretha BullState Superintendent of Education
11/02/2010SC Tom ClementsU.S. Senate
11/02/2010SC Christopher JonesState House of Representatives
11/02/2010SC Leslie MinerdAttorney General
11/02/2010SC Nammu MuhammadU.S. House of Representatives
11/02/2010SC Eugene PlattState House of Representatives
11/02/2010SC Morgan ReevesGovernor
11/02/2010SC C. Faye WaltersU.S. House of Representatives
11/02/2010TN John MigliettaU.S. House of Representatives
11/02/2010TN Howard SwitzerGovernor
11/02/2010TX Art BrowningRailroad Commissioner
11/02/2010TX Paul CardwellState Board of Education
11/02/2010TX Don CookCounty Clerk
11/02/2010TX Herb Gonzales, Jr.Lieutenant Governor
11/02/2010TX Jim HoweU.S. House of Representatives
11/02/2010TX Ed LindsayState Comptroller
11/02/2010TX Earl LyonsCounty Clerk
11/02/2010TX George RiceAquifer Authority Board
11/02/2010TX Chuck RobinsonJustice of the Peace
11/02/2010TX Ed ScharfU.S. House of Representatives
11/02/2010TX Ryan SewardState House of Representatives
11/02/2010TX Deb ShaftoGovernor
11/02/2010TX Kat SwiftCounty Commissioner
11/02/2010TXElected Enrique ValdiviaAquifer Authority Board
11/02/2010TX Joel WestState House of Representatives
11/02/2010VA Kevin ChisholmCounty Board
11/02/2010VA Miriam GennariSchool Board
11/02/2010VI Elvin Fahie, Sr.Senator
11/02/2010VI Guillaume MimounDelegate to Congress
11/02/2010WI Ben ManskiState Assembly
11/02/2010WV David HallState Senate
11/02/2010WV Jesse JohnsonU.S. Senate
11/02/2010WV Jesse JohnsonHouse of Delegates
11/02/2010WV Mark MyersHouse of Delegates
11/02/2010WY Lorelei MonsantoSenator At Large
09/14/2010DC Darryl MochCity Council
09/14/2010DC Natale ‘Lino’ StracuzziDelegate to U.S. House of Representatives
08/17/2010WA Roy OlsonU.S. House of Representatives
08/17/2010WA Howard PelletState House of Representatives
08/13/2010MN Doug MannBoard of Education
07/13/2010SC Antonio WilliamsCity Council
06/08/2010CA Deacon AlexanderGovernor
06/08/2010CA Jon LiCity Council
06/08/2010CAElected John StinsonNeighborhood Council
06/08/2010ME Charles Edward BragdonState House of Representatives
06/08/2010ME Kris EckhardtState House of Representatives
06/08/2010MEElected Christian McNeilState House of Representatives
05/27/2010CAElected Michael McCueNeighborhood Council
05/18/2010NYElected Edgar RodriguezBoard of Education
05/13/2010CAElected Adam PergamentNeighborhood Council
05/11/2010WVElected Bob SiebelSoil and Water Conservation District
05/10/2010MAElected David SpanagelTown Moderator
05/10/2010MEElected Antonio BlasiPlanning Board
05/04/2010MDElected James WilkinsonTown Council
05/04/2010NY Patricia DavisSchool Board
05/04/2010OH Bob FitrakisU.S. House of Representatives
05/04/2010OH Elaine MastromatteoU.S. House of Representatives
05/03/2010MAElected Tom FlittieTown Meeting Member
05/03/2010MAElected Rudy HellerSelectman
04/29/2010CAElected Robert BairdNeighborhood Council
04/13/2010FL Michael CanneyCity Commission
04/11/2010CAElected Harold BockNeighborhood Council
04/11/2010CA Adam GlickNeighborhood Council
04/11/2010CAElected Alex ThompsonNeighborhood Council
04/06/2010COElected Pete GleichmanMayor
04/06/2010SC Nammu MuhammadMayor
04/06/2010WIElected David ConleyCounty Board of Supervisors
04/06/2010WIElected Greg DavidBoard of Supervisors
04/06/2010WI Ron HardyCommon Council
04/06/2010WIElected John HendrickCounty Board of Supervisors
04/06/2010WIElected Kathryn KienholzBoard of Supervisors
04/06/2010WI Jeff PetersonCounty Board of Supervisors
04/06/2010WIElected Barbara VedderCounty Board of Supervisors
03/27/2010CAElected John LaueNeighborhood Council
03/27/2010LA Morgan Moss, Jr.Mayor
03/23/2010MA Vincent O’ConnorSchool Committee
03/23/2010NYElected Brian KehoeVillage Trustee
03/20/2010CAElected Jennifer GillNeighborhood Council
03/11/2010CAElected Cliff HannaPlanning Board
02/02/2010IL Richard DalkaCounty Commissioner
02/02/2010IL Terrence GilhoolyU.S. House of Representatives
02/02/2010IL Alex MatosCounty Commissioner
02/02/2010IL Michael MaydenU.S. House of Representatives
02/02/2010IL Morris ShanfieldU.S. House of Representatives
02/02/2010IL Tom TresserPresident of the County Board
02/02/2010IL Andrew WilliamsU.S. House of Representatives
01/12/2010CA Jane RandsState Assembly